Aktualne oferty pracy – jak szukać pracy w Polsce?

Chyba każdy z nas stawał kiedyś przed tym znanym chyba wszystkim problemem jakim jest poszukiwanie pracy, nieważne czy ma to być nasza pierwsza praca czy zostaliśmy zwolnieni i szukamy po prostu nowej, kolejnej pracy. Nieważne są powody jakie nami kierują, ważne aby skupić się na problemie – jakim jest szukanie pracy. Jak zatem szukać pracy? A może powinienem wręcz zadać inne pytanie, może bardziej szczegółowe, czyli jak SKUTECZNIE szukać pracy? Ta mała różnica jest niestety wcale nie taka mała. Wręcz można powiedzieć że jest ogromna.

Różnica między szukaniem pracy a skutecznym szukaniem pracy pozwoli nam zaoszczędzić dużą ilość czasu, czym jest zatem skuteczne szukanie pracy? Skuteczne szukanie pracy to takie, gdzie już na wstępie potrafimy odrzucić ziarno od plew! Jak to zrobić zapyta pewnie większość użytkowników? Otóż są pewne oferty pracy, ktore na pierwszy rzut oka wydadzą nam się ofertami do których nie warto wysyłać swojego CV, inne z kolei oferty pracy od razu uznamy za oszukańcze, a inne uznamy w ogóle za reklamę firmy nie mającą nic wspólnego z ofertą pracy. Tak! Pewnie zadajesz sobie w tej chwili pytanie co autor tej notatki pie***y za głupoty? I masz całkowitą rację i całkowicie się z tobą zgodzę, że to przechodzi ludzkie pojęcie, ale tak to prawda, część firm zamieszcza oferty o pracę jako reklamę firmy, a nie jako ofertę pracy i o zgrozo robią tak największe firmy w Polsce, bo jest to najtańsza forma reklamy z bardzo dobrym i prawie darmowym targetem. Dział praca w każdej gazecie jest bardzo dokładnie czytany, nie tak jak zwykłe gazety reklamowe! Zwykłe gazety reklamowe od razu odrzucamy na bok, albo do kosza, podczas gdy dodatek praca żywo nas interesuje i przeważnie każde ogłoszenie o pracy czytamy z ogromną starannością! I to właśnie ten fakt postanowili wykorzystać wszystkie większe firmy publikując swoje podszywane oferty pracy. A o zgrozo biedni kandydaci myślą sobie później, że nikt nie odpowiada na ich wysyłane CV.

Najwięcej tego typu ofert dotyczy oczywiście warszawy, ostatnio właśnie przeglądając ogłoszenia z warszawy w jednym z lokalnych serwisów ogłoszeniowych dostrzegłem wielość interesujących mnie ofert pracy, Szybko wysłałem mnóstwo CV, niestety nie dostałem odpowiedzi na żadną z moich aplikacji. Człowiek przeważnie wtedy myśli, że no tak nie spełniam pewnie ich wymagań. Podczas gdy rzeczywistość jest zupełnie inna, nieraz CV wogóle nikt nie czyta i wysyłamy je właśnie tylko i wyłącznie w próżnię. Warto zatem umieć odróżniać te prawdziwe od tych fakeowych ofert pracy.

I właśnie w moim mniemaniu tym jest między innymi skuteczne poszukiwanie pracy, czyli podsumowując:

1. umiemy określić które ogłoszenia są reklamą

2. umiemy okreśilć które ogłoszenia są fałszywe,

3. umiemy określić, które ogłoszenia są przeterminowane

4. umiemy określić źródła naszych poszukiwań.

Stosując się do tych czterech punktów okaże się, że przeglądamy skutecznie ogłoszenia o pracy. W kolejnych artykułach napiszę jak szukać pracy za granicą i na co uważać, czego się wystrzegać, a także miedzy innymi jak wygladają te oszukańcze ogłoszenia.